Z Tupizy do La Paz

Tupiza i okolice

28 godzinna podróż z Buenos Aires do granicznego miasteczka La Quiaca mija niemal niepostrzeżenie. Dużo bardziej dają nam się we znaki kolejne dwie godziny spędzone w rozklekotanym boliwijskim autobusie do Tupizy, wzbijającym tumany kurzu na wyboistej pustynnej drodze. Piasek chrzęści w zębach i wciska się wszędzie, ale widok bezkresnej pustyni urzeka. Miasteczko rodem z westernów okazuje się warte tych poświęceń. Mamy wrażenie, że czas zatrzymał się w Tupizie na początku ubiegłego stulecia. Przyczyną jest zapewne niemiłosierny upał (30-400), zmuszający do poddania się sennemu rytmowi życia miasteczka, ukrytego wśród czerwonych, skalistych wzgórz i kanionów.

La Paz

Po tej chwili wytchnienia w mizernym cieniu kaktusów, wsiadamy w nocny pociąg do Oruro, z którego wysiadamy… skostniali. W nocy na pustynnej wyżynie Altiplano temperatura spadła poniżej zera, a z nieznanych nam przyczyn ogrzewanie wagonu wyłączono. Kontrast z 40-stopniowym upałem czyni chłód nocy jeszcze bardziej dokuczliwym. Oruro od La Paz dzieli jeszcze kilka godzin jazdy autobusem. Zjeżdżając z El Alto widzimy w dole boliwijską metropolię, rozłożoną na uskoku wyżyny Altiplano niczym gigantyczny amfiteatr. Widok ten robi na nas ogromne wrażenie. Stolica przypomina wielki, zgiełkliwy bazar. Można tu znaleźć wszystko - od indiańskich ziół i amuletów po elektronikę. Zwiedzanie miasta na początku bardzo nas męczy – powodem jest wysokość ok. 3800m n.p.m.. Nigdy wcześniej nie dostaliśmy zadyszki, idąc na targ po pomidory! Ciekawostką jest wąska specjalizacja w handlu – na jednej ulicy działają tylko sklepy jednej branży. Wkrótce zaczynamy orientować się w mieście według asortymentu, jaki oferują sprzedawcy. Nasz hotelik mieści się na przykład w pobliżu Las Brujas – targowiska ziół, na innej ulicy są tylko sklepy z farbami itd. La Paz zmienia się z wysokością – najbogatsze dzielnice położone są nisko (jest tam cieplej), a im wyżej, tym większy odsetek biednej ludności indiańskiej


<< Poprzednia Następna>>
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 License.